A tavasz a természet megújulásának időszaka. Azonban sajnos sokónkat érint a tavaszi allergia, amely kellemetlen tüneteket okoz számunkra. Orrfolyás, orrviszketés, tüsszögés, vörös, viszkető szemek, könnyezés és még sorolhatnánk a kellemetlenebbnél kellemetlenebb tüneteket.

A hétköznapi nyelvben „szénanáthaként” emlegetett allergiás nátha, szaknyelven rhinitis allergica leggyakrabban pollenekre (a virágok szaporító szervének hímivarsejtjei), penészre (gombafajta, mely megtalálható a természetben, illetve nyirkos, sötét zárt helyiségekben, mint pince vagy fürdőszoba), porra, állatszőrre, illetve egyéb más mikroszkopikus anyagokra adott allergiás reakció.

Pollenek

pollenek

A pollenek apró szemcsék, amelyek a virágok, fák, füvek és gyomnövények szaporodása során kerülnek a levegőbe. Amikor az allergiás személy belélegzi ezeket a polleneket, az immunrendszer túlzott reakciót indít el, ami allergiás tüneteket okoz.

A szénanátha gyakori megbetegedés, mindkét nemnél bármely életkorban előfordulhat. Az allergiás nátha lehet szezonális (csak bizonyos hónapokban jelentkező) vagy egész évre kiterjedő, úgynevezett perenniális. Olyan légzőszervi megbetegedés, melyhez tipikus allergiás tünetek kapcsolódnak.

A légzőszerveket, így az orrot és a torkot is érintő megbetegedés akkor alakul ki, ha a levegőben, környezetében lévő allergént belélegzi. Az allergén egyébként egy ártalmatlan anyag, de a páciens szervezetében ellenanyag-termelést vált ki és az állapot orr és a torok nyálkahártyájának gyulladásával jár.

A szénanátha jellemző tünetei:

A szénanátha tünetei

Orra lokalizálódó szénanátha tünetek

• orrviszketés
• orrfolyás (tiszta, átlátszó orrváladék), orrdugulás
• tüsszögés

Torokra lokalizálódó szénanátha tünetek

• torokkaparás
• torokfájás

Szemre lokalizálódó szénanátha tünetek

• szemviszketés
• könnyezés
• vörös szem
• kötőhártya-gyulladás

 

Szénanátha vizsgálata

Szakorvosi vizit
A tünetek jelentkezésének idejét ha behatároljuk, nagyban segít leszűkíteni a szóba jöhető allergének listáját. Az allergia pontos meghatározáshoz lehet bőrtesztet, vérvizsgálatot végezni.

 

Hogyan kezeljük a szénanáthát természetes úton?

 

Szénanátha természetes úton való kezelése

Táplálkozási szakértők és allergiaszakértők szerint az egyik legjobb módszer a szénanátha és az allergia hatásainak minimalizálására, ha megbizonyosodunk arról, hogy az immunrendszerünk a legjobban működik. A szénanátha természetes kezelésének elősegítése érdekében az egészséges táplálkozás és az étrend kiegészítése olyan tápanyagokkal, amelyek fokozzák a szervezet természetes védekezőképességét, segíthet minimalizálni a tüneteket.

Az egészséges immunrendszer segít szabályozni a szervezet hisztamin reakcióját és csökkenti az allergiás tüneteket. Számos természetes növényi alapú összetevő nem található meg a szokásos étrendben, mint például a propolisz, amely természetes antihisztamin és gyulladáscsökkentő tulajdonságokat tartalmaz, amelyek segítenek az allergiás reakciók csökkentésében.

A szénanátha természetes kezelésénél a legjobb, ha néhány hónappal az allergiaszezon előtt elkezdjük támogatni az egyén immunrendszerét. A természetes terápiák előzetes megkezdésével lehetővé teszi, hogy a gyógymódok elősegítsék az immunrendszer modulálását és szabályozzák a hisztamin válaszokat, mielőtt a reakciók akutak és felerősödnének a pollenexpozíció miatt.

A szénanátha természetes kezelésére ajánljuk az immunerősítő és gyulladáscsökkentő propoliszt.