Mi a propolisz és a propolisz tinktúra?
A propoliszt méhviasznak is nevezik, és gyanták és illóolajok keverékéből áll, amelyeket a méhek a növényekről és fákról gyűjtenek össze. Rajtuk kívül a propolisz méhviaszt is tartalmaz. A propolisz színe általában sötétbarna, de ez alól a barna-vörös vagy zöld propolisz sem kivétel. Színe attól függ, hogy milyen gyantából készült. Normál szobahőmérsékleten a propolisz ragadós állagú, hidegben megkeményedik. A méhek, akiknek feladata a virágporgyűjtés , a propoliszt is gyűjtik. A lábukra ragadva viszik a kaptárba.
A tinktúra egy alkoholos oldat, mivel gyantás, ragacsos állaga miatt a propolisz más folyadékban nem oldódik megfelelően. Alkalmazása során csak nagyon elenyésző mértékben kerül alkohol a szervezetbe.
A propolisz összetétele és anyagtartalma:
A propolisz gyanták, nedvek és más természetes alapanyagok speciálisan átalakított együttese. Alkotóelemeinek száma eléri a 200-at is, melyek között a gyantákon, balzsamokon, viaszon, illóolajokon, virágporon és a fent említett hatóanyagokon kívül megtaláljuk még:
- a vitaminokat: C, E, B1, B2, B6
- a nyomelemeket – olyan anyagokat, amelyek a testben nyomokban fordulnak elő, és ha kiürülnek, ugyanúgy pótolni kell ezeket -, és ásványi anyagokat:
kálium, magnézium, cink, nátrium, alumínium, foszfor, szilícium, vanádium, kobalt, kén, nitrogén, vas, réz - az aminosavakat, a test egyik építőanyagát
- és az enzimeket, amelyek a táplálék felszívódásért felelősek a testben.
A propolisz hatása egészségünkre:
A propolisz legnagyobb szerepe az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében van. Mivel sokféle jótékony hatású összetevőt tartalmaz, általánosan képes javítani állapotunkat, immunrendszerünket. A beszámolók és tapasztalatok többsége erőnlét növekedésről és jobb egészségi állapotról számol be. Rendszeres fogyasztása képes magas szinten tartani a szervezet ellenálló képességét.
Általánosan elmondható, hogy a szokványos betegségek – légúti, húgyúti fertőzések, gyomorfekély, herpesz, influenza, szájbetegségek, fogszuvasodás stb. – esetében a regenerálódási idő jelentősen csökkenhet.
A propolisz nagyon jól csökkentheti a gyulladásokat is, ami áldásos lehet pl. égett sebek, begyulladt fogak, ínhüvelygyulladás és hasonló kellemetlenségek esetén. De bármilyen gyulladás kezelésénél érdemes bevetni a propoliszt.
A propolisz és propolisz tinktúra kiválóan alkalmas az alábbi problémák gyógyítására:
- húgyúti fertőzés
- torokfájás
- az epehólyag gyulladása
- májbetegségek
- menstruációs fájdalom
- nőgyógyászati gyulladások
- menopauza problémák
- gyomorfájdalmak, gyomorfekélyek
- pattanás
- gyulladt íny
- fájdalmas fogak
- fekély, seb
- herpesz
- magas vérnyomás
- bőrgyulladások
- influenza
- csirkeszemek
- lábgomba
- migrén és fejfájás
- aranyér
A propolisz tinktúra használata és adagolása:
A propolisz tinktúra adagolása eltérő, attól függ, hogy milyen egészségügyi probléma áll fenn.
Íme néhány példa a propolisz tinktúra használatára a következő egészségügyi állapotok esetén:
- ha fáj a foga vagy ínygyulladása van, használjon vízzel hígított propolisz tinktúrát gargarizáláshoz
- az átmeneti időszakkal kapcsolatos nehézségek esetén tanácsos napi 5 csepp propolisz tinktúrát bevenni egész évben
- prosztatagyulladás esetén napi háromszor 15 csepp javasolt a tünetek megszűnéséig
- ha magas vérnyomásban szenved, használjon propolisz tinktúrát napi 15 csepp mennyiségben, hosszú távon
- lázzal vagy lázzal járó fertőző betegségek esetén napi 15 csepp propolisz tinktúra fogyasztása javasolt.
- ha herpeszben, aknéban vagy tyúkszemben vagy aftákban szenved, vigyen fel propolisz tinktúrát pipettával közvetlenül az érintett területre naponta háromszor
- influenza esetén igyon meg 20 csepp propolisz tinktúrát 20 ml meleg vízzel hígítva, naponta kétszer
- ha kellemetlen gyomorfekélyben szenved, használjon propolisz tinktúrát 20 csepp mennyiségben 100 ml tejben, az oldatot mindig éhgyomorra igya meg.
- májgyulladás esetén használjunk naponta kétszer 20 csepp propolisz tinktúrát teában vagy langyos vízben hígítva, vesegyulladás esetén is tegyük ugyanezt
- ha problémája van a tyúkszemekkel, ajánlott a tinktúrát egy vattakorongra vagy tamponra csepegtetni és közvetlenül a kukoricára kenni lefekvés előtt
- gombás lábbetegségek esetén a hígítatlan tinktúrát legalább két hónapig kenje be az érintett területekre.
- két teáskanál propolisz tinktúrát hígíts fel vízzel, és használd naponta háromszor gargarizálásra gyulladt és fájdalmas torok esetén.
- megelőzésre vagy legyengült immunitás esetén napi négyszer 30-40 csepp bevétele javasolt három héten keresztül
- 25 csepp tinktúrát 100 ml hideg vízben hígítva használunk a „majom” utáni problémákra vagy a gyorsabb kijózanodásra.
- szükség szerint naponta többször mossa le az égési sérüléseket a tinktúra oldatával.
Kiknek NEM javasolt a propolisz termékek alkalmazása?
Ami a propolisz használatát illeti, valóban mindenki számára megfelelő, gyermekek és terhes vagy szoptató nők is biztonságosan használhatják. A propolisz tinktúra belső alkalmazása azonban nem javasolt terhes és szoptató nők számára, mivel alkoholt tartalmaz. Az allergiásoknak is óvatosnak kell lenniük a propolisz és a propolisz tinktúra használatával, mert a propolisz kellemetlen allergiás reakciókat válthat ki náluk. Az emberek két-három százaléka allergiás a propoliszra. Ha nem biztos abban, hogy hozzájuk tartozik-e, elvégezhet egy egyszerű tesztet. Dörzsölje be a tinktúrával például az alkaron lévő bőrt, és ha egy idő után égetni vagy viszketni kezd, ez annak a jele, hogy érzékeny a propoliszra, és semmiképpen ne használja sem belsőleg, sem külsőleg.
Bízunk benne a felsoroltak közül az Ön problémájára is gyógyító hatással bír a propolisz. Amennyiben bővebb információra van szüksége termékeinkről, tekintse meg webshopunkat.
Jó egészséget kívánunk!